Menu

Η σύνθεση του ΚΑΣ-ΚΣΝΜ

KAS-KSNM-LOGO

Το Ειδικό Όργανο ΚΑΣ-ΚΣΝΜ συγκροτείται από την Ολομέλεια των μελών των Συμβουλίων ΚΑΣ και ΚΣΝΜ (άρθρο 50 παρ. 6β του Ν. 3028/2002), τα οποία προέρχονται από τους χώρους της επιστήμης, της εκπαίδευσης και της τέχνης. Η επιστημονική συγκρότηση και το κύρος τους αποτελούν εγγύηση για την απρόσκοπτη λειτουργία του Συμβουλίου και τη συμβολή του στην προστασία, την ανάδειξη και διαχείριση της Πολιτιστικής Κληρονομιάς.

Η σημερινή σύνθεση του Ειδικού Οργάνου ΚΑΣ-ΚΣΝΜ, σύμφωνα με την Υ.Α. ΥΠΠΟΑ/ΓΔΔΥΗΔ/ΔΔΑΔ/ΤΔΜΠ/234960/11288/17611/17294/6458/21-5-2020 (ΦΕΚ 379/ ΥΟΔΔ/22-5-2020), όσον αφορά στο Κεντρικό Αρχαιολογικό Συμβούλιο, και την Υ.Α. ΥΠΠΟΑ/ΥΓ/ΓΔΔΥΗΔ/ΔΔΑΔ/ΤΔΜΠ/678333/67673/47715/44675/16983/2-12-2020 (ΦΕΚ 1016/ΥΟΔΔ/4-12-2020), όσον αφορά στο Κεντρικό Συμβούλιο Νεωτέρων Μνημείων και τις τροποποιήσεις αυτών, έχει ως εξής:

 

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ

Τακτικά Μέλη

1. Γεώργιος Διδασκάλου, Γενικός Γραμματέας Πολιτισμού

2. Ευστράτιος Ηλιαδέλης, Νομικός Σύμβουλος του Κράτους στο ΥΠΠΟΑ

3. Χρυσούλα Καραδήμα, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ροδόπης

4. Αναστασία Κουμούση, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αχαΐας

5. Ολυμπία Βικάτου, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Αιτωλοακαρνανίας και Λευκάδος

6. Ελισσάβετ Τσιγαρίδα, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Πέλλας

7. Ανδρέας Ντάρλας, Προϊστάμενος Εφορείας Παλαιοανθρωπολογίας - Σπηλαιολογίας

8. Βαρβάρα Παπαδοπούλου, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Άρτας

9. Κωνσταντίνος Σπυράκος, Πολιτικός Μηχανικός Καθηγητής Δομοστατικής του ΕθνικούΜετσόβιου Πολυτεχνείου

10. Μιχάλης Τιβέριος, Ομότιμος Καθηγητής Κλασικής Αρχαιολογίας - Ακαδημαϊκός

11. Νικόλαος Σταμπολίδης, Καθηγητής Κλασικής Αρχαιολογίας του Πανεπιστημίου Κρήτης

12. Ναταλία Πούλου, Καθηγήτρια Βυζαντινής Αρχαιολογίας του Αριστοτελείου ΠανεπιστημίουΘεσσαλονίκης

13. Αικατερίνη Κυπαρίσση - Αποστολίκα, Αρχαιολόγος - επίτιμη Διευθύντρια του ΥΠΠΟΑ

14. Εμμανουήλ Κορρές, Ομότιμος Καθηγητής του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

15. Ευθύμιος Λέκκας, Καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής Εφαρμοσμένης Γεωλογίας και Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών, Πρόεδρος του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

16. Γεώργιος Πανέτσος, Καθηγητής Αρχιτεκτονικής και Αστικού Σχεδιασμού του Πανεπιστημίου Πατρών

17. Θεοδώρα Γαλάνη, Αρχιτέκτων Μηχανικός - Πολεοδόμος - Χωροτάκτης, Προϊσταμένη της Γενικής Διεύθυνσης Πολεοδομίας του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας

Αναπληρωματικά Μέλη

1. Παναγιώτης Χατζηδάκης, Αρχαιολόγος, Προϊστάμενος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Σάμου - Ικαρίας

2. Μαρία Οικονόμου, Πάρεδρος στο Γραφείο Νομικού Συμβούλου στο ΥΠΠΟΑ

3. Ευαγγελία Μηλίτση, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Μεσσηνίας

4. Αγγελική Σίμωση, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Ευβοίας

5. Ιωάννης Κανονίδης,Αρχαιολόγος, Προϊστάμενος της Εφορείας Αρχαιοτήτων Χαλκιδικής και Αγίου Όρους

6. Ανθή Μπάτζιου, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Μαγνησίας

7. Άννα - Βασιλική Καραπαναγιώτου, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη της Εφορείας ΑρχαιοτήτωνΑρκαδίας

8. Ανδρομάχη Σκρέκα, Αρχαιολόγος, Προϊσταμένη της Εφορείας Αρχαιοτήτων Καστοριάς

9. Νικόλαος Μουρτζάς, Γεωλόγος

10. Γρηγόριος Τσόκας, Καθηγητής Εφαρμοσμένης Γεωφυσικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

11. Σοφία Κρεμύδη, Διευθύντρια Ερευνών Ινστιτούτου Ιστορικών Ερευνών στο Εθνικό Ίδρυμα Ερευνών

12. Αλίκη Μουστάκα, Ομότιμη Καθηγήτρια Κλασικής Αρχαιολογίας

13. Ξένη Αραπογιάννη, Αρχαιολόγος, Επίτιμη Διευθύντρια του ΥΠΠΟΑ

14. Φανή Μαλλούχου - Tufano, πρώην Καθηγήτρια του Πολυτεχνείου Κρήτης

15. Ελισάβετ Βιντζηλαίου, Πολιτικός Μηχανικός, Καθηγήτρια του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου

16. Πέτρος Κουφόπουλος, Καθηγητής Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού και Αποκατάστασης ΙστορικώνΚτιρίων και Συνόλων του Πανεπιστημίου Πατρών

17. Ελένη Χολέβα, Αρχιτέκτων Μηχανικός - Πολεοδόμος, Προϊσταμένη της Διεύθυνσης Εφαρμογής Σχεδιασμού και Ελέγχου Δομημένου Περιβάλλοντος του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας

ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΣΥΜΒΟΥΛΙΟ ΝΕΩΤΕΡΩΝ ΜΝΗΜΕΙΩΝ

Τακτικά Μέλη

1. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ        Γενικός Γραμματέας του ΥΠ.ΠΟ.Α. και Πρόεδρος Κ.Σ.Ν.Μ.
2. ΑΓΓΕΛΙΚΗ ΚΑΣΤΑΝΑ Νομικός Σύμβουλος του Κράτους στο ΥΠ.ΠΟ.Α.
3. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΚΑΣΚΑΝΗΣ Προϊστάμενος Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Ηπείρου, Βορείου Ιονίου και Δυτικής Μακεδονίας του ΥΠ.ΠΟ.Α., Αρχιτέκτων - Μηχανικός
4. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΝΔΡΕΟΥ

Προϊστάμενος της Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Δυτικής Ελλάδος, Πελοποννήσου και Νοτίου Ιονίου του ΥΠ.ΠΟ.Α., Αρχιτέκτων – Μηχανικός

5. ΣΟΦΙΑ ΧΡΙΣΤΟΦΟΡΙΔΟΥ

Προϊσταμένη της Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Κεντρικής Μακεδονίας του ΥΠ.ΠΟ.Α., Αρχιτέκτων – Μηχανικός

6. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΠΥΡΑΚΟΣ

Καθηγητής Δομοστατικής στο Ε.Μ.Π.

7. ΙΟΡΔΑΝΗΣ ΔΗΜΑΚΟΠΟΥΛΟΣ

Επίτιμος Γενικός Διευθυντής ΥΠ.ΠΟ.Α., Αρχιτέκτων - Μηχανικός

8. ΙΩΑΝΝΗΣ ΑΙΣΩΠΟΣ Καθηγητής Αρχιτεκτονικού και Αστικού Σχεδιασμού στο Πανεπιστήμιο Πατρών
9. ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΓΚΑΝΑΣΟΥΛΗΣ

Επίτιμος Γενικός Διευθυντής Πολεοδομίας του Υπουργείου Περιβάλλοντος και Ενέργειας

10. ΕΛΙΣΣΑΒΕΤ ΒΙΝΤΖΗΛΑΙΟΥ Καθηγήτρια στο Ε.Μ.Π., Πολιτικός Μηχανικός
11. ΕΥΘΥΜΙΟΣ ΛΕΚΚΑΣ Καθηγητής Δυναμικής Τεκτονικής Εφαρμοσμένης Γεωλογίας και Διαχείρισης Φυσικών Καταστροφών, Πρόεδρος του Τμήματος Γεωλογίας και Γεωπεριβάλλοντος Ε.Κ.Π.Α.
12. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΛΑΓΑΡΟΣ Κοσμήτορας της Σχολής Πολιτικών Μηχανικών Ε.Μ.Π.
13. ΣΤΑΜΑΤΙΑ ΧΑΤΖΗΝΙΚΟΛΑΟΥ Επίτιμη Διευθύντρια του ΥΠ.ΠΟ.Α.
14. ΑΘΗΝΑ ΣΚΑΡΛΑ Διευθύντρια της Διεύθυνσης Αρχιτεκτονικής, Οικοδομικών Κανονισμών και Αδειοδοτήσεων του Υ.Π.ΕΝ., Εκπρόσωπος Υ.Π.ΕΝ.
15. ΝΑΥΣΙΚΑ ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ

Διδάκτωρ, Αρχιτέκτων – Μηχανικός, Εκπρόσωπος του Τ.Ε.Ε.

 

 

 

Αναπληρωματικά Μέλη

 

1. ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΦΡΙΣΗΡΑΣ Προϊστάμενος της Διεύθυνσης Μελετών και Εκτέλεσης Έργων Μουσείων και Πολιτιστικών Κτιρίων του ΥΠ.ΠΟ.Α., Μηχανολόγος Μηχανικός
2. ΜΑΡΙΑ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ Πάρεδρος του Γραφείου Νομικού Συμβουλίου του Κράτους στο ΥΠ.ΠΟ.Α.
3. ΘΕΟΔΩΡΟΣ ΠΡΙΓΓΟΠΟΥΛΟΣ

Προϊστάμενος Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης του ΥΠ.ΠΟ.Α., Αρχιτέκτων - Μηχανικός

4. ΜΕΡΟΠΗ ΦΡΑΓΚΟΥ         

Προϊσταμένη Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Βορείου Αιγαίου του ΥΠ.ΠΟ.Α., Αρχιτέκτων – Μηχανικός

5. ΚΕΡΑΣΙΑ ΓΕΩΡΓΙΟΥ 

Προϊσταμένη της Υπηρεσίας Νεωτέρων Μνημείων και Τεχνικών Έργων Θεσσαλίας και Κεντρικής Στερεάς Ελλάδος του ΥΠ.ΠΟ.Α., Αρχιτέκτων – Μηχανικός

6. ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Καθηγητής Φωτογραμμετρίας στο Ε.Μ.Π.

7. ΚΟΣΜΑΣ-ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΤΥΛΙΑΝΙΔΗΣ                               

Ομότιμος Καθηγητής του Αριστοτελείου

8. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΟΥΡΝΙΚΙΩΤΗΣ Καθηγητής της Σχολής Αρχιτεκτόνων στο Ε.Μ.Π.
9. ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΜΠΑΡΔΑΚΗΣ Διδάκτωρ, Πολιτικός Μηχανικός, μέλος του Τ.Ε.Ε.
10. ΑΓΓΕΛΟΣ ΣΙΟΛΑΣ Ομότιμος Καθηγητής Ε.Μ.Π., Αρχιτέκτων-Πολεοδόμος
11. ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΞΕΝΑΚΗΣ

τέως Προϊστάμενος ΔΙΠΑΝΣΜ, Αρχιτέκτων – Μηχανικός

12. ΜΑΡΙΟΣ ΜΙΧΑΗΛΙΔΗΣ Αρχιτέκτων - Μηχανικός
13. ΝΙΚΟΛΑΟΣ ΜΙΝΩΣ

Επίτιμος Διευθυντής του ΥΠ.ΠΟ.Α.

14. ΕΙΡΗΝΗ ΡΙΓΓΑ Προϊσταμένη του Τμήματος Διατηρητέων Κτηρίων της Διεύθυνσης Αρχιτεκτονικών και Κτηριοδομικών Κανονισμών του ΥΠΕΝ, Εκπρόσωπος ΥΠΕΝ
15. ΣΤΑΥΡΟΥΛΑ ΚΑΨΙΜΑΛΗ Αρχιτέκτων – Μηχανικός, Εκπρόσωπος του Τ.Ε.Ε.

 

Background Color:
 
Background Pattern:
                               
Reset